Coaching Organizations & Leagues

FC Bucks Coaching Staff


Dan Mannella

Former Professional
Head Coach - Upper Moreland HS
1998 Girls NPL Storm
2003 Boys Revolution


Ed Leigh

Philadelphia Hall of Fame
EPYSA's Service-To-Youth
Award Winner


Chris Fehrle

Former Professional
Head Coach - CB West 
2005 Girls Freedom
1998 ECNL Wildcats


Rich Finneyfrock

Head Coach - Villa Joseph Marie 
"A" Licensed Coach
2006 Girls Cyclones


Renee Washington

Lasalle Univ All-American
Asst. Coach - Lehigh
2005 Girls Surge
2004 Girls NPL Rebels


Kim Francis

Head Coach - CR South
Univ. of Maryland Standout
2004 Girls Pre-ECNL


John McGinley

 Head Coach - Hopewell Valley
2006 Girls Warriors


Joe Nick

Former Professional
College Coach
2002 Girls ECNL Red


Patty Tierney

Villanova Univ. Standout
FC Bucks Alumni
2002 Girls NPL Rampage


Mike Poller

Prinecton Assistant,
"A" Licensed Coach
2001 Girls ECNL Esprit


Mike Koch

2001 Girls NPL Shockers


Kevin Rooney

11 Youth State Championships
2000 Girls ECNL Pride


James Barry

Head Coach - William Tennant
1999 Girls ECNL Fusion


Jess Mannella

Head Coach - St. Joes Univ.
"A" Licensed Coach
1999 Girls NPL Force


Tim Keddie

2003 Girls NPL


Audrey Anderson
Head Coach - Pennridge HS
2000 Girls United
2002 Girls United


Rick Brownell
Head Coach - Arcadia University
2016 MAC Coach of the Year
2003 Girls ECNL Inferno


Andy Meehan
2004 Boys United
2006 Boys Black


Elsion Pajollari

Collegiate All-American, Asst.
Coach - Penn State Abington
2006 Boys Barca
2002 Boys Strikers


Emmanuelle Nagbe

Former Professional,
High School Coach

2004 Boys Force
1999-2000 Boys ECNL


Derek Priest

Former Professional, 
Head Coach - Upper Dublin

2003 Boys Galaxy
2003 Boys ECNL


Dave Cardie
2002 Boys ECNL


Joanne Talbot

U7 & U8 Girls Academy


Don Downs

VP of Travel
High School Coach
2007 Girls


Kevin Petzold
2005 Girls Pre-ECNL
2005 Girls NPL


Ion Baldovin
2003 Girls NPL
2004 Girls NPL


Colin Koch
1999-2000 Boys ECNL


Tom Haney
2000 Girls ECNL


Bree Benedict
2000 Girls


Bill James
2001 Boys ECNL
2005 Boys Pre-ECNL

 


Kyle Brucker
2002 Boys USYS


Khayam Malik
2007 Boys


Matt Sirolli
2002 Boys ECNL